Виставка «КRAÏNA: Я – земля», Олеся Марущак

Виставка «КRAÏNA: Я – земля» – це вияв поваги до Канади, яка цього року святкує своє 150-річчя. Це однин із проектів, що протягом 2017 року проводяться в Україні з нагоди святкування цієї дати.
Мультимедійна інсталяція проекту – це своєрідна “уявна географія”, де розмиті час, ідентичність, історія та абстрактні духовні поняття.
Сенсом свого життя Леся Марущак вважає відносини з землею. Центральними елементами серії її робіт є нестабільність людського існування та фотографії, що провокують зацікавленість глядача. Ключовим елементом серії є старі пошкоджені фотографії, що були допрацьовані та оновлені Лесею. Як примари минулого вони представлені на шовкових полотнах, що можуть колихатися від вітру в експозиційному просторі. Їхня майже напівпрозора чорно-біла присутність, відтінена охрою та кіноваром через багаторічну бездоглядність, визначає сумну, мрійливу і приглушену палітру серії.
Величезні безперервні віньєтки крижаних канадських прерій – місця, де масштаби і відстань важко осягнути. Великоформатні фото ніби кличуть нас до свого простору і запрошують фізично відчути масштаби ландшафтів канадських прерій. Чорнополісне втілення долі – цеключова ідея КRAÏNИ, якою пронизана уся серія робіт Лесі. Прогулянки босоніж, – як це робили її предки, коли приїхали до Канади, – це як зв’язок із матір’ю, Батьківщиною та рідною землею; цесвого роду метафора пам’яті.
Проект «КRAÏNA: Я – земля» спонукає не забувати своє етнічне коріння і не втрачати власну ідентичність, культуру і традиції попри глобалізаційні процеси сучасного суспільства та питання імміграції.
Окрім Одеси, виставковий проект «КRAÏNA: Я – земля» буде представлений також у Харкові, Львові і Києві.
Олеся Марущак, відома своєю поетичною чутливістю, є визнаним митцем сучасності. Вона розкриває внутрішню красу, заперечуючи місце і час. Народилася у 1961 році в Альвені (Канада), де й провела своє дитинство серед канадських прерій. Пізніше отримала ступінь магістра з етнографії у Саскачеванському університеті, а також ступінь МВА в Університеті Оттави.
Натхненна роботами Альберто Джакометті та Пітера Ліндберга, Марущак почала досліджувати суть краси і людства, наше місце у просторі та часі, пам’ять та ідентичність. Ліндберг, який визнаний одним із найвпливовіших фотографів сучасності, сказав про Марущак таке: “Я захоплююся чесністю вашої роботи і відчуваю вашу любов та співчуття у всіх ваших фотографіях, які я знаю і люблю”. Експерименти Марущак із фотографіями – самі роботи та метафоричні перформативні елементи – співіснують з емоційною інтенсивністю, чуттєвістю і чесністю, що походять з глибинних відчуттів Олесі. Її роботи спонукають до візуального вивчення нашого розуміння одвічних тем людства.
Роботи Марущак знаходяться у різних національних та міжнародних приватних і громадських колекціях. Олеся отримала чимало нагород, серед яких Премія генерального губернатора Канади (the Governor General of Canada’s Caring Award) та Премія Суверенних медалей (the Sovereign Medal Аward).
Нині Олеся Марущак мешкає в Оттаві та Альвені.