Каталог виставки сучасного мистецтва RESTART (каталог виставки 25.12.09 – 26.01.10 Морський Арт Термінал)

 

Інколи нам здається, що історія закінчилась, що вже не буде світла в кінці тунелю, тому що ми опинились не в тунелі, а загнані в безвихідь.
Все зупиняється. Як говорять РС – юзери – зависає. В таких випадках «сисадміни» рекомендують почати кропітку перевірку на наявність вірусів, лікування інфікованих файлів, а у разі необхідності – їх безжальне знищення.
Існує також ще один хоч і ризикований, але оперативний спосіб подолання «мертвої зони» – «перезавантажитись», почати спочатку…
В такому випадку дуже важливо вибрати «контрольну точку відновлення системи».
Визначитись – де власне той початок, звідки потрібно «танцювати» далі.
Для подолання застою в становленні актуального мистецтва в Одесі є карколомними три ювілейні дати.
1909.
100 років тому відбулось відкриття першого «Салону Іздебського», який презентував мешканцям нашого міста сузір`я паризьких, мюнхенських, московських, петербурзьких та одеських художників. Творчість багатьох з них назавжди ввійшла в скарбницю світового мистецтва. «Салони Іздебського» стали одним з історичних імпульсів, що сприяв появі одеського нон-конформізму 50-70-х років ХХ століття.
1989.
20 років тому в Одеському художньому музеї відкрилась виставка «Після модернізму».
Виставка, що представила одеську складову української «нової хвилі» як самостійний тренд.
1994.
15 років тому в Одесі відбувся фестиваль «Вільна зона».Більшість авторів, що їх зараз представляє «Restart» (крім наймолодших), були учасниками «Вільної зони», але тоді майже ніхто в Одесі не волів бачити в них сучасних і майбутніх зірок українського мистецтва.
Протягом 2000-х сучасне мистецтво в Одесі проявлялось як більш – менш (на жаль, частіше – менше) вдалі епізоди. В місті продовжували жити та працювати художники, але живий, актуальний художній процес, якому в попередні десятиліття по – доброму заздрили і москвичі, і кияни, ледь животів.
Проект «Restart» – це принциповий прорив до відновлення статусу Одеси як помітної та значущої точки на міжнародній карті сучасного мистецтва. Ми знову збираємо разом грандів та молодих художників, що тільки заявили про себе. Ми прагнемо поєднати те, що здавалось неможливим поєднати в 90-і – «непродажність» актуальної проблематики з компетентним арт – менеджментом та загальновизнаною комерційною спроможністю зірок українського сучасного мистецтва.
Ми акцентуємо увагу на українському актуальному мистецтві, ні на хвилину не забуваючи, що його існування можливе тільки в міжнародному контексті.
І ми збираємо зірок в Одесі не заради статусу, а для ще одного, по справжньому продуктивного кроку до відродження дійсно творчої атмосфери у нашому місті. Тому що тільки творчість здатна вирішувати проблеми, які неможливо розв`язати. За умови, що ця творчість опирається на базис культури. Навіть при відштовхуванні.
Ми знову робимо те, що повинні. І нехай буде, що буде, бо сміливі завжди мають щастя.