Йосип Бокшай

1891 - 1975

Йосип Йосипович Бокшай

Один з найвідоміших художників закарпатської школи. Народився 2 жовтня 1891 р. в селі Кобилецька Поляна в родині греко-католицького священика. Середню освіту Бокшай отримав у Мукачівській гімназії, де вже тоді молодий Бокшай проявив своє захоплення живописом. Після закінчення гімназії в 1910 році він вступає на педагогічне відділення Будапештській Художньої Академії.


Його першим вчителем був відомий угорський художник Імре Ревес. Саме Ревес дуже цікавився успіхами студента, давав йому корисні поради. Після закінчення навчання в Академії в 1914 році Йосипа Бокшая мобілізують рядовим солдатом австро-угорської армії, а в 1915 году він потрапляє в полон російської армії. Весною 1918 Бокшай повертається з полону в Закарпатті і починає свою педагогічну діяльність в Ужгородській реальній гімназії, де і працював до 1945 року.


Починаючи з 1918 року, художник працює в пейзажному жанрі, пише спочатку пастельними, а пізніше олійними фарбами, натюрморти, використовує тематику з народного життя, цікавиться церковною тематикою. Підсумком творчих пошуків художника цього періоду стали персональні виставки в 1926 році в Празі і в Ужгороді. Але заповітною мрією Й. Бокшая та його товариша А. Ерделі було виховання молодого покоління художників на Закарпатті. Протягом 30-х і нач. 40-х років Бокшай часто і успішно бере участь у виставках, які проводяться в Празі, Брно, Братиславі, Кошице, Будапешті. Ужгороді, Мукачеві.

У 1940 році Й. Бокшай разом з А. Ерделі організували нове об`єднання «Союз підкарпатських художників», а в 1946 році художник стає одним з перших викладачів Ужгородського художнього училища на факультеті живопису та членом управління обласної організації Спілки художників. У 1951 році Й. Бокшай отримав запрошення керувати дипломними роботами в Інституті прикладного та декоративного мистецтва у Львові, де він і працював до 1957 року. Протягом 40-х – 50-х років Й. Бокшай створює серію композицій, в яких він відображає зміни, які відбувалися в його рідному краї, ці роботи принесли художнику славу і державні нагороди. Роботи художника виставляються практично на всіх значущих виставках, які проходили на Україні і в Радянському Союзі.

З 1951 року Й. Бокшай заслужений діяч художників України, з 1960 року – народний художник України, з 1963 року – народний художник СРСР, Член-кореспондент Академії Мистецтв СРСР.

Після важкої хвороби Йосип Бокшай помер 19 жовтня 1975р. в Ужгороді, де й похований на кладовищі «Кальварія». Його ім`ям названо Закарпатський художній музей в Ужгороді.