Віктор Маринюк. Жити уважно

24 січня о 17:00 запрошуємо вас на відкриття нової виставки в Одеському художньому «Віктор Маринюк. Жити уважно» 

Віктор Маринюк. Жити уважно

Одеській художній музей

24 січня – 13 лютого 2020 року

Віктор Маринюк – легенда одеського нонконформізму.

Він належить до групи художників, яка почала свій творчий шлях одночасно із руйнацією соцреалістичного канону. До того протягом трьох десятиліть мистецтво в Радянському Союзі було ізольоване від світового мистецького процесу. Саме ця група в Одесі долала багатолітню ізоляцію. Саме ці художники вбирали і засвоювали весь досвід живописної мови ХХ сторіччя, приходили через власний досвід до емансипації художньої формі, кольору, плями, лінії, конструкції, динаміки. Саме вони створили оновлену, сучасну версію одеської “південноруської” школи.

Їм було тісно в рамках “дозволеної” в УРСР естетики, саме тому вони згуртувалися в неформальне коло, влаштовували квартирні виставки, спілкувалися з однодумцями, які приїздили із-за кордону, друкували свої твори у самвидаві і діаспорних виданнях і були під постійним наглядом КДБ, який боявся всього незалежного та не підконтрольного.

Самі художники неодноразово наполягали, що не вважали себе дисидентами, що їхньою метою була творча свобода, не обмежена доктринальними установками комуністичної партії.

Діапазон Віктора Маринюка – від ранніх експресивних експериментів співзвучних актуальному на початку шістдесятих років ХХ сторіччя “суворому стилеві” – до лірично-геометричної абстракціі, органічно поєднаною з умовною лінеарністю. Невід’ємна складова образної системи Маринюка – досвід роботи у монументальному мистецтві. Звідси – декоративізм, узагальненість форм і ліній. Звідси ж – глибинний інтерес до традиції монументального мистецтва школи Михайло Бойчука, поєднаній ним з досвідом як українського фольклору, так і з сучасними європейськими тенденціями.

З-поміж художників одеської групи Віктор Маринюк вирізняється якимось особливим, делікатним ставленням до форми і пластики.  

За зовнішньою умовністю криється насичений сенсом зміст. Поєднання власних роздумів і переживань з первинними, глибинними цінностями буття людини, породжує бентежну, ірраціональну, разом з тим, інтелектуальну і осмислену реальність. В сучасному світі, в якому мистецтво виходить на рівень без особистісності, творчість Маринюка, з акцентом на тому, що робить нас людьми, залишається заповідною територією людськості. Художник живописує особистість, її особливий індивідуалізм, самоповагу і самодовіру. Прості за мотивом зображення наповнені напругою та спокоєм, ефемерністю та фундаментальністю, однозначністю та тайною.

Досягнення гармонії відбувається через нервове напруження пульсуючих ліній. Захоплюючі простір у білого, лінії перетворюються на легкий абрис. Імпульсна червона пляма посилює враження та сприйняття. Земна жінка набуває міфологічної глибини. Мінімальними пластичними засобами художник увиразнює та підносить жінку, сакралізує її образ. Так просто, без зайвої зовнішньої ефектністі, робить жінку центром свого Всесвіту.

Образи Маринюка – ізольовані від зовнішнього світу, їх не оточують предмети з відзнакою часу. Лише – білий колір, лише – світло. Так просто художник надає образам позачасових, надісторичних рис і виводить їх за межі реального.

“Просто то – мудро”, – говорить Віктор Маринюк і переконливо доводить це своєю творчістю. Вдивляючись в створені художником образи, переконуєшся в тому, що дійсно про суттєве, первинне можна говорити так просто, якщо “жити уважно”, а саме – бути уважним до світу, бачити прекрасне в звичайному і виважено переносити своє бачення на полотно.

Так просто залишатися самим собою, слідувати своїм принципам та ідеалам, не підлаштовуючись під оцінки критиків та швидкоплинні смаки публіки. Так просто займатися образотворчістю в світі тотального сучасного мистецтва з його безліччю стратегій та концепцій.

Так просто – жити уважно.

Олександр Ройтбурд,

Тетяна Токарчук.

Одеса, 2020


 Де: Одеський художній музей (вул. Софіївська, 5а)
 Коли: 24 січня, у п’ятницю (виставка триватиме з 24 січня до 13 лютого 2020 року)
 Вхід на відкриття вільний

 Більше про виставку: https://www.ofam.org.ua/maryniuk

До зустрічі в музеї!