РЕПОСТ В ОДЕСЬКОМУ ХУДОЖНЬОМУ МУЗЕЇ

06.03.2021 - 18.04.2021

6 березня в Одеському художньому відкриється виставка «РЕПОСТ». На ній будуть представлені обрані роботи ключових українських художників кінця 1980-х – 2000-х років: Леоніда Войцехова, Олександра Гнилицького, Ігоря Гусєва, Олександра Животкова, Олександра Ройтбурда, Арсена Савадова, Олега Тістола та інших. Деякі з цих картин одеський глядач міг бачити більше десяти років тому на виставці «RESTART», першому кураторському проєкті Анатолія Димчука, що експонувався в Одесі та Києві у 2009-2010 роках. А деякі роботи будуть вперше представлені широкому загалу. Назва виставки має одразу декілька значень та відсилок: РЕпрезентація, РЕінтерпретація та РЕмінісценція українського ПОСТмодернізму; РЕвізія ПОСТулатів, а також РЕмарка-ПОСТскриптум до виставки «RESTART».

Відкриття виставки відбудеться 6 березня о 15:00. Вхід на відкриття вільний, але через карантинні обмеження ми будемо контролювати кількість відвідувачів у залах: одночасно на виставці зможуть перебувати не більше 15 людей. Також ми просимо відвідувачів впродовж візиту до музею вдягати маску, що закриває ніс та рот. 

Для журналістів о 13:00 відбудеться прес-конференція. Вхід за попередньою реєстрацією за посиланням https://bit.ly/3sqILtd.  Запрошуємо відвідати виставку, також будемо вдячні за поширення інформації. Із будь-якими додатковими питаннями можна звернутися до керівниці відділу комунікацій музею Дар’ї Жихарєвої, телефон +380 93 705 74 43.

?Де: Софіївська, 5а.

?Коли: 6 березня — 18 квітня, відкриття 6 березня о 15:00.

?Вартість: вхід на відкриття вільний, надалі — 100/50 грн.

Колекція Анатолія Димчука — одна з найбільших мистецьких збірок в Україні і єдина в Одесі, яка всебічно представляє актуальні напрямки сучасного українського мистецтва доби незалежності: від початку 1990-х років до сьогодення. Акцент колекції — на творчість художників, що заявили про себе в рамках українського трансавангарду та інших напрямків «нової хвилі». В колекції представлені як зірки першої величини, так і молоді автори. Збірка Анатолія Димчука містить знакові, програмні твори, яким може позаздрити будь-який музей. Деякі з цих робіт одеський глядач мав змогу бачити більше десяти років тому, а деякі стануть відкриттям — він  побачить їх вперше в проекті РЕПОСТ.

Чому РЕПОСТ?

Виставковий проект є РЕпрезентацією українського ПОСТмодернізму — обрані роботи ключових українських художників кінця 1980-х — 2000-х років: Сергія Браткова, Леоніда Войцехова, Олександра Гнилицького, Ігоря Гусєва, Олександра Животкова, Олександра Ройтбурда, Арсена Савадова, Олега Тістола та інших. Вони становлять важливий візуальний архів українського мистецтва — від пізньорадянських мистецьких течій до сьогодення.

РЕПОСТ — це своєрідна РЕінтерпретація ПОСТмодернізму — переосмислення творчості українських художників, що не втрачає своєї актуальності протягом десятиліть.

Мистецтво постмодернізму — це мистецтво часів занепокоєння та безпорадності. Більшість експонованих робіт — яскраві, колажні, сповнені алюзій на різні шари культури, в тому числі масової. Саме так художники зображають світ, що втратив системність і гармонійність, став ареною змішування випадковостей, в якому авторитети та істини знецінені, а всі здобутки людства зводяться до дискурсу. У якомусь сенсі ці масштабні полотна відображають гіпертрофовану візуальність епохи, де бути помітним — надзвичайно складне завдання. За іронією та грою, що може шокувати, криється виважене ставлення до теми, сміливість та інтелект митців.

Елементом художньої мови є РЕмінісценція ПОСТмодернізму. Саме через «запозичення», використання образів та стилістичних прийомів з минулого, через їх творче та інтелектуальне переосмислення художники створюють нові змісти. Образи-об‘єкти, до яких апелюють митці, демонструють притаманні ПОСТмодернізму риси: змішування контекстів та ідентичностей, відмову від пошуку істини, іронічну фрагментарність уривків ідей та образів. 

РЕПОСТ — це РЕвізія ПОСТулатів — перегляд базових ідеологічних, політичних, моральних та мистецьких доктрин періоду радянського тоталітаризму. Українські реалії в роботах художників представлені низкою невіджитих, невирішених фрагментів-проблем: пострадянська ментальність і колективна ностальгія за минулим іронічно-серйозно, скептично і зухвало проступає в роботах художників.

І наостанок — РЕмарка-ПОСТскриптум:

Перший кураторський проект Анатолія Димчука в Одесі та Києві в 2009-2010 рр., на якому було представлено творчість українських художників 1990-х років,  називався RESTART. В певному сенсі наша виставка — це доповнений РЕПОСТ RESTARTу. 

В передмові до каталогу RESTART Димчук зазначав: «Ми акцентуємо увагу на українському актуальному мистецтві, ні на хвилину не забуваючи, що його існування можливе тільки в міжнародному контексті. І ми збираємо зірок в Одесі не заради статусу, а для ще одного по-справжньому продуктивного кроку».

За наступне десятиліття «продуктивних кроків» зроблено чимало: сучасне українське мистецтво з колекції Анатолія Димчука було представлено на багатьох українських та європейських мистецьких форумах. 

І сьогодні ми знову «збираємо зірок в Одесі» — Анатолій Димчук: від RESTARTу до РЕПОСТУ.

                                                             Тетяна Токарчук

Анатолій Димчук (1965 р.н., м. Рівне) — український культурний діяч, колекціонер, меценат, галерист: засновник і власник галерей NT-Art (Одеса, 2006) та Dymchuk Gallery (Київ, 2008), співзасновник фонду ім. Ю. Єгорова (2013).